Słodkie miejsca na mapie. Kultowe miasta i wydarzenia dla fana czekolady
STAN TABASCO W MEKSYKU ZNANY JEST NIE TYLKO Z WYROBÓW CZEKOLADOWYCH? JAK SAMA NAZWA WSKAZUJE, PRODUKUJE SIĘ TU RÓWNIEŻ ZNANY NA CAŁYM ŚWIECIE OSTRY SOS.
WARTO WIEDZIEĆ
"![]()
Kochają ją ludzie na całym świecie i bardzo łatwo się o tym przekonać. Wystarczy odwiedzić kilka krajów, w których czekoladzie poświęcono wyjątkowe obiekty oraz eventy. Co roku odwiedzają je tysiące miłośników słodyczy ze wszystkich kontynentów.
Comalcalco w Meksyku
Zaczynamy podróż od wizyty w kraju, z którego czekolada powędrowała na cały świat. To właśnie na terenie dzisiejszego Meksyku Hiszpanie odkryli ziarna kakaowca oraz wywar przygotowywany z nich przez Indian. Trudno więc dziwić się, że w tym amerykańskim kraju czekoladowe tradycje są do dziś wyjątkowo żywe. Widzimy to szczególnie w mieście Comalcalco (stan Tabasco).
Znajdują się tu liczne plantacje kakao, których tradycje sięgają jeszcze czasów kolonialnych. Część z nich (np. Hacienda de la Luz czy Jesus Maria Cocoa Hacienda) możemy zwiedzić w ramach wycieczki. Dowiemy się dzięki niej, jak uprawiany jest kakaowiec, a także jak wygląda tradycyjny proces powstawania czekolady. Na koniec przyrządzony na naszych oczach wywar możemy skosztować.
W pobliżu farm znajdują się udostępnione zwiedzającym ruiny dawnego miasta Majów. Tak więc z wycieczki do Comalcalco wrócimy bogatsi nie tylko o wiedzę na temat czekolady.
WARTO ODWIEDZIĆ

COMALCALCO
W okolicach meksykańskiego miasta Comalcalco uprawiano drzewa kakaowca na długo zanim do Ameryki przybyli Europejczycy.

TURYN
Co roku w listopadzie na turyńskim placu San Carlo odbywa się wielkie święto czekolady – festiwal CioccolaTo’.

LONDYN
W stolicy Wielkiej Brytanii istnieje nawet specjalna trasa zwiedzania dla miłośników czekolady – "Chocoholic's Tour of London".

KRAKÓW
Na Zamku Królewskim w Krakowie zjemy dzisiaj pyszną czekoladę marki Wawel. Wielkim miłośnikiem słodkiego przysmaku był również ostatni król Polski.
CioccolaTo’ we Włoszech
W listopadzie każdego roku Turyn staje się europejską stolicą czekolady. Odbywa się tu festiwal zwany CioccolaTo’, podczas którego nawet amatorzy pizzy znajdą coś dla siebie. Punktem centralnym wydarzenia jest barokowy plac San Carlo, znajdujący się w cieniu pięknego barokowego pałacu. Dawniej gromadził on kupców, artystów i rzemieślników z całej Europy, obecnie zaś jest istną mekką dla miłośników kawiarni i wyrobów cukierniczych.
Był to znak, że przenosi do ich miasta swoją siedzibę.
WARTO WIEDZIEĆ
W 2019 r., festiwal CioccolaTo’ odbędzie się w dniach 8 - 17 listopada. Spróbujemy wtedy jednej z najpyszniejszych czekolad na świecie. Turyńczycy uważają bowiem, że o tym przysmaku wiedzą wszystko (gorącą czekoladę serwuje się tu od 1560 r.). Festiwal to także świetne miejsce dla miłośników eksperymentów. Można tu spróbować tak nietypowych słodyczy, jak czekoladowego kebaba albo takąż samą pizzę. CioccolaTo’ w listopadzie wabi również artystów, którzy na placu San Carlo wykonują oryginalne rzeźby, oczywiście z czekolady.
The Chocolate Museum w Wielkiej Brytanii
Również Londyn obfituje w miejsca popularne wśród miłośników czekolady. Jest ich w stolicy Wielkiej Brytanii tak wiele, że istnieje nawet specjalna wycieczka tematyczna dla turystów, zwana "The Chocoholic's Tour of London". Jedną z jej najważniejszych atrakcji jest dwupiętrowe The Chocolate Museum (pod adresem 187 Ferndale Road, Brixton).
To miejsce, gdzie dowiemy się wiele na temat powstawania czekolady. Zobaczymy służące do jej wyrobu narzędzia i zabytkowe naczynia, w których była trzymana lub podawana. W muzeum znajdują się również mapy i zdjęcia pokazujące historię czekolady w Imperium Brytyjskim – od jej przybycia na Wyspy z Ameryki, aż po nowoczesną produkcję przemysłową. Na terenie obiektu znajduje się też kawiarnia, w której możemy odpocząć po trudach zwiedzania.
Dowiedź się więcej - poznaj właściwości i zalety kakao!Słodki Wawel w Polsce
Kraków zajmuje na kartach historii polskiej czekolady szczególne miejsce. To tutaj chociażby w muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego znajdziemy dzisiaj najstarszą zachowaną nad Wisłą tabliczkę owego smakołyku. Najprawdopodobniej zgubił ją w 1787 r. podczas swojej wizyty na Wawelu ostatni król Polski, Stanisław August Poniatowski.
Z kolei w 1898 r. powstała w stolicy Małopolski firma cukiernicza Wawel SA, założona przez Adama Piaseckiego, przedsiębiorcę zwanego "królem czekolady". Piasecki 12 lat później otworzył własną fabrykę czekolady, a niebawem – pierwszy sklep firmowy w kamienicy na krakowskim Starym Rynku. Obecnie Wawel posiada już 15 sklepów firmowych.
Jeden z nich znajduje się na samym Zamku Królewskim (nazwa marki przecież zobowiązuje!). Podobnie jak w meksykańskim Comalcalco, możemy tu połączyć rozkoszowanie się słodkimi przysmakami ze zwiedzaniem liczącego sobie setki lat obiektu. Wiedzę na temat czekoladowych tradycji w Krakowie poszerzymy także w niedawno uroczyście otwartej sklepokawiarni Wawel przy ul. Wrocławskiej 17. Dokładnie pod tym adresem Adam Piasecki otworzył blisko 100 lat temu swoją fabrykę. Dlatego w kawiarni znajduje się specjalny kącik, w którym zobaczymy pamiątki (historyczne opakowania, fotografie) nawiązujące właśnie do bogatych tradycji cukierniczych firmy Wawel.
KAWIARNIA I SKLEP FIRMOWY WAWEL

SKLEPOKAWIARNIA ZNAJDUJE SIĘ W MIEJSCU DAWNEJ FABRYKI A. PIASECKIEGO PRZY UL. WROCŁAWSKIEJ.

JEST OTWARTA 7 DNI W TYGODNIU W GODZINACH OD 9:00 DO 19:00.

NA WSZYSTKICH GOŚCI CZEKAJĄ NIE TYLKO KULTOWE SŁODYCZE, ALE TEŻ FIRMOWE CIASTA ORAZ LODY.

W KAWIARNI ZNAJDUJE SIĘ KĄCIK UTRZYMANY W STYLU INSPIROWANYM PRZESZŁOŚCIĄ TEGO MIEJSCA.

SKLEPOKAWIARNIA WAWEL TO IDEALNE MIEJSCE BY WSPÓLNIE Z BLISKIMI CELEBROWAĆ DOBRE CHWILE!
Jeśli szukamy pomysłu na urlop i dosłownie nie możemy żyć bez czekolady, powyższe cztery lokalizacje zdecydowanie powinniśmy rozważyć. Niezależnie bowiem od miejsca na mapie, skosztowanie pysznego smakołyku zawsze umili nam czas wolny.