Dzień Kobiet: historia niezwykłego święta
W Polsce kojarzy się przede wszystkim z ideologią PRL i czerwonymi goździkami. W rzeczywistości jednak historia tego święta jest zupełnie inna.
Dzień Kobiet to święto obchodzone 8 marca, które posiada ponad stuletnią historię. Każdy kraj ma swoje własne symbole, ale jedna rzecz jest wspólna – wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet.
Rewolucyjne początki
Aby lepiej zrozumieć charakter tego święta, trzeba przenieść się "w czasie" do 1901 r. Wówczas w Stanach Zjednoczonych powstała Socjalistyczna Partia Ameryki, która dzięki otwartości na wiele grup społecznych, zyskała poparcie wielu obywateli. Kilka lat później, a dokładnie 8 marca 1908 r. doszło do protestu, w trakcie którego blisko 15 tysięcy pracowników branży odzieżowej domagało się praw ekonomicznych i politycznych dla kobiet. W ramach upamiętnienia tego protestu partia zorganizowała manifestację, która odbyła się 28 lutego 1909 r. Pochód przypominał równocześnie o strajku kobiet w fabryce bawełny, który miał miejsce w 1857 r. Idea dnia, w którym kobiety mogą wspólnie walczyć o swoje prawa, spodobała się innym ugrupowaniom socjalistycznym.
kupuj dowolne miniczekoladyWeź udział
i Wygrywaj!
W 1910 r. w Kopenhadze podczas Międzynarodowego Kongresu Kobiet Socjalistek ustanowiono obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet. Jedną z matek-założycielek była Klara Zetkin, niemiecka komunistka i feministka, silnie zaangażowana w międzynarodowe działania. Z kolei pierwsze świąteczne pochody związane były nie tylko z dyskryminacją kobiet, ale także demonstracjami wojennymi. W dniu 8 marca 1917 r. w Petersburgu odbyła się wspólna manifestacja feministek i komunistów pod hasłem "chleb i pokój". Cztery dni później abdykował car Mikołaj II, a jedną z pierwszych decyzji Rządu Tymczasowego było przyznanie kobietom praw wyborczych.
Kwiaty na Dzień Kobiet
Dziś Dzień Kobiet obchodzony jest przez mieszkanki takich krajów, jak Albania, Chiny, Białoruś, USA, Rosja czy Polska. Data 8 marca ważna jest bowiem dla wielu kobiet, które utożsamiają się z działaniami swoich prababek na rzecz równości. W dalszym ciągu w wielu miejscach na świecie kobiety traktowane są w inny sposób niż mężczyźni – tylko dlatego, że są kobietami.
W Polsce Dzień Kobiet kojarzy się głównie z okresem PRL. Wcześniej nie mieliśmy aż tak silnego ruchu kobiecego, ważniejsza była walka o niepodległość. Gdy nasz kraj ją odzyskał po I wojnie światowej, kobiety przypomniały sobie o swoich prawach. Poprosiły Józefa Piłsudskiego, aby nadał im różne przywileje – marszałek uległ w końcu pod naciskiem swojej żony oraz innych feministek.





Kiedy w Polsce zaczęto obchodzić Dzień Kobiet, jednym z najpopularniejszych symboli stały się goździki. Typowymi prezentami były również ręczniki, ścierki kuchenne czy perfumy. Koniecznie trzeba było to uwiecznić na zdjęciu, co rzecz jasna było częścią propagandy umacnianej przez partię.
Po 1989 r. Dzień Kobiet stracił swój komunistyczny wydźwięk. Tradycja przetrwała, jednak święto obchodzone jest w znacznie korzystniejszej atmosferze, bez politycznych odniesień. Co roku 8 marca panie otrzymują kwiaty, prezenty oraz życzenia od mężczyzn. Goździki wciąż są niezwykle popularnym kwiatem, choć obok nich królują także tulipany i czerwone róże.
Jednak, co kraj to obyczaj. W innych państwach, np. we Włoszech, kobiety zamiast kwiatka otrzymują gałązki akacji srebrzystej. Podobny podarunek otrzymują kobiety w Rosji. Z kolei w Tunezji święto obchodzone jest nie 8 marca, lecz 13 sierpnia, na cześć zmian, jakie zaszły tam w 1956 r. Wtedy to wprowadzono zakaz wielożeństwa i dopuszczono kobiety do prawa głosu.