Kakao to dla wielu z nas symbol dzieciństwa. Smak tego czekoladowego napoju jest wyjątkowy i nie da się go z niczym porównać. Rozgrzewa i poprawia nastrój, a dodatkowo pozytywnie wpływa na zdrowie. To również składnik czekolady, którą uwielbia niemal każdy z nas.

Kakao pozyskuje się z nasion kakaowca. Jest to drzewo rosnące w Ameryce Południowej i Środkowej. Jego owoce znane były już Aztekom i Majom, którzy przygotowany z nich płyn nazywali napojem bogów. Z czasem ziarnami kakaowca zainteresowali się naukowcy, którzy dowiedli, że te mają nie tylko wyjątkowy smak, ale też obfitują w liczne składniki odżywcze, m.in. potas, wapń, fosfor i żelazo. Zawierają również polifenole i antyoksydanty, które mają cenny wpływ na organizm człowieka (m.in. działają przeciwzapalnie i przeciwutleniająco).

Kakao w diecie dziecka

Nie bez przyczyny kakao najczęściej serwuje się dzieciom, które uwielbiają je przede wszystkim za smak i aromat. Ale nie tylko dlatego napój ten powinien gościć w ich diecie. Okazuje się bowiem, że dobrej jakości kakao to samo zdrowie.

Naukowcy z Columbia University Medical Center wykazali, że składniki obecne w kakao pozytywnie wpływają na mózg, poprawiają pamięć i nastrój. Obecna w jego składzie teobromina (alkaloid purynowy) działa pobudzająco, rozszerza naczynia krwionośne i obniża ciśnienie tętnicze. Stosuje się ją również w leczeniu astmy i kaszlu.

W kakao znaleźć można również tryptofan, potocznie określany mianem tzw. "hormonu szczęścia", jak również kwas walerianowy. Właśnie dlatego kubek ciepłego kakao jest w stanie ukoić nerwy i skutecznie poprawić humor. Kakao najczęściej serwujemy dzieciom rano, tuż przed pójściem do szkoły. O ile sięgamy po dobrej jakości produkt, bez sztucznych dodatków, to świetny sposób na rozpoczęcie dnia.

Jak wybrać dobrej jakości kakao dla dziecka?

Na rynku obecnych jest wiele produktów, które mają ułatwić nam przygotowanie kakao. Mowa o napoju w postaci granulek oraz proszku typu instant. Niestety, choć faktycznie napój z ich wykorzystaniem otrzymujemy bardzo szybko, ma on niewiele wspólnego z kakao.

Już sama nazwa może być dla nas wskazówką. Jeśli widzimy określenie "napój kakaowy", w jego składzie najpewniej znajdziemy emulgatory, barwniki i wszelkie wzmacniacze smaku. Warto również spojrzeć na listę składników, by na niej odnaleźć kakao. Jeśli znajduje się na samym końcu etykiety produktowej, jest to dla nas wskazówka, że producent nie umieścił go w swoim produkcie w dużej ilości.

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup oryginalnego kakao w proszku bez zbędnych dodatków. Jego smak można wzbogacić, dodając do mleka cynamon, miód, niewielką ilość cukru trzcinowego oraz inne nasze ulubione naturalne dodatki.

Kakao może pojawić się w diecie dziecka, które ukończyło już pierwszy rok życia. Jest to jednak silny alergen, dlatego powinniśmy sprawdzić, czy nasza pociecha nie jest na nie uczulona.

Warto wiedzieć, że kakao działa niczym lek, łagodząc objawy biegunki u dzieci. W takiej sytuacji najlepiej jest przygotować je na wodzie (a nie jak zazwyczaj na mleku).

Jedz czekoladę na zdrowie

Ziarno kakaowca to też jeden z głównych składników czekolady. Im większa jego zawartość, tym lepiej. Dlaczego? Ziarna kakaowca obfitują w wiele cennych składników. Jest wśród nich fenyloetylamina (PEA), która powoduje uwolnienie endorfin, jak również anandamid, związek wydzielany w chwili, gdy jesteśmy zrelaksowani.

Kakao jest też źródłem magnezu. Pierwiastek ten pozytywnie wpływa na układ nerwowy: zwiększa poziom koncentracji, minimalizuje skutki stresu i rozluźnia mięśnie. Zawiera również teobrominę, która rozszerza naczynia krwionośne i obniża ciśnienie tętnicze. Dodatkowo ma działanie przeciwkaszlowe.

Najlepiej więc wybierać czekoladę, która swój wyjątkowy smak i zapach zawdzięcza wysokiej zawartości ziarna kakaowca. Tym właśnie wyróżnia się czekolada marki Wawel. Firma ta proponuje słodycze skomponowane z najwyższej jakości składników. Czekolady nie zawierają substancji konserwujących, sztucznych aromatów oraz budzącego kontrowersje oleju palmowego. Idea Dobrych Składników, którą proponuje Wawel, to połączenie wiedzy i doświadczenia oraz odpowiedź na rosnące potrzeby i oczekiwania konsumentów na temat jakości produktów. Chcemy przecież jeść to, co zdrowe i smaczne, a swoim pociechom serwować wszystko, co najlepsze.

Dobrej jakości kakao to samo zdrowie. Do tego dobrze smakuje i jest w stanie poprawić humor nawet w pochmurny zimowy dzień. Przypomnij sobie ten wspaniały smak i włącz kakao na stałe do codziennego jadłospisu, ciesząc się jego aromatem razem z całą rodziną.

Partnerem artykułu jest marka Wawel

Weryfikacja merytoryczna – dietetyk Monika Konieczna